7 razloga zbog kojih kasni menstruacija

Kada dođe do kašnjenja menstruacije, većina žena pomisli na – trudnoću. S obzirom na to da izostanak menstruacije zaista jeste jedan od prvih i najpouzdanijih znakova trudnoće, onda to i nije iznenađujuće.

Međutim, brojni su razlozi zbog kojih menstruacija može kasniti, a trudnoća je samo jedan od njih. Ukoliko pokušavate da ostanete u drugom stanju, onda sa posebnom pažnjom iščekujete datum očekivane menstruacije. Hoće li se pojaviti? Ili ne? I onda, kada se desi da menstruacija zakasni, počnete da se nadate. Možda je ovoga puta uspelo! Ali, ako je uzrok kašnjenja neki sasvim drugi, razočarenje je zapravo veće nego da je menstruacija stigla na vreme. Zato je važno znati zbog čega sve može doći do kašnjenja.

1. Drastičan pad u težini ili prenaporno vežbanje

Kada svoje telo naglo izložimo naporu na koji nismo navikli, to može dovesti do poremećaja menstrualnog ciklusa. Takođe, kada indeks telesne mase (takozvani BMI) padne ispod 18 ili 19, može doći do amenoreje – gubljenja menstruacije. Uz to, postojanje određenih poremećaja u ishrani kao što su anoreksija i bulimija mogu dovesti do ovog stanja. Isto, međutum, važi i za veoma naporne treninge kao što su pripreme za maraton ili neko drugo sportsko takmičenje, koje zahtevaju više fizičkog napora nego što je vaše telo naviklo. Na ovaj način, organizam zapravo sprečava pojavu trudnoće, kako bi telo dobilo vremena da se izbori sa stresom kome je izloženo. Kada nema ovulacije, onda se u organizmu ne luči dovoljno estrogena i tako dolazi do izostanka menstruacije.

2. Nepravilnosti u radu tiroidne žlezde

Tiroidna žlezda nalazi se na vratu i reguliše metabolizam, a istovremeno je u interakciji sa mnogim sistemima u našem telu. U slučaju kada se pojavi nepravilnost u njenom radu, bilo da je reč o pojačanom (hipertiroidizam) ili smanjenom (hipotireoidizam) lučenju njenih hormona, može doći i do poremećaja mestrualnog ciklusa. U slučaju da primetite neke od simptoma otežanog rada ove važne žlezde, obavezno posetite svog lekara.

3. Sindrom policističnih jajnika (PCOS)

Sindrom policističnih jajnika nastaje kao posledica hormonskog disbalansa. Zbog nepravnilnih nivoa estrogena, progesterona i testosterona, dolazi do izostanka ovulacije. PCOS, u čijoj osnovi se često nalazi insulinska rezistencija, može dovesti do potpunog izostanka menstruacije ili do njenog kašnjenja. Drugi simptomi ovog stanja uključuju maljavost na delovima tela poput lica i grudi, teškoće u gubljenju težine i potencijalne probleme sa plodnošću.

4. Stres

Stres, odnosno psihički faktori, kao što su životni događaji koji nas potresu, odnosno nateraju da drastično menjamo svoj uobičajeni način funkcinisanja mogu dovesti do takozvane hipotalamičke amenoreje. Hipotalamus je deo mozga u kom se odvija regulacija hormona koji dovode do menstruacije. Stres utiče na hipotalamus i ukoliko se suočavate sa stresnim događajima, imajte na umu da se to može odraziti na vaš menstrualni ciklus. Simptomi menstruacije i PMS-a se takođe pogoršavaju ako prolazite kroz stresan period ili hronično patite od povišenog stresa.

5. Kontraceptivne pilule

Preskočena ili zakasnela menstruacija može biti bezopasan propratni efekat korišćenja kontraceptivnih pilula. To može biti jedna od njihovih nuspojava, a isto važi i za pilule „za jutro posle“. Nakon prestanka uzimanja kontraceptivnih pilula, može proći još neko vreme dok ne dođe do ponovnog uspostavljanja regularnog menstrualnog ciklusa, što se može desiti za nekoliko meseci. Ukoliko se, pak, ne desi, posetite svog lekara.

6. Preuranjena menopauza

Kod žena koje imaju manje od četrdeset godina, može doći do pojave preuranjene menopauze, koja je poznata kao i preuranjen prestanak rada jajnika. Osim kašnjenja, odnosno nestanka mestruacije, od simptoma su prisutni i toplotni valunzi, noćno znojenje i suvoća vagine. Preuranjena menopauza nije česta, pa stoga nema mnogo razloga za brigu.

7. Hronične bolesti

Neke hronične bolesti, kao što je celijakija (koju odlikuje intolerancija na gluten), mogu dovesti do poremećaja menstrualnog ciklusa. Tačnije, svako hronično stanje, koje se ne leči, predstavlja veliki stres za organizam i jedna od nuspojava može biti izostanak menstruacije.

*                                                                  *                                                                  *

U slučaju da imate neredovne menstrualne cikluse, svakako bi trebalo da se posavetujete sa svojim lekarom, odnosno ginekologom. Osim toga, postoje i druge stvari koje možete činiti kako biste povratili ravnotežu u svom organizmu i na taj način regulisali menstrualni ciklus. U te načine spadaju zdrava ishrana, redovna fizička aktivnost prilagođena godinama i fizičkoj građi, redovan i kvalitetan san, kao i uzimanje proizvoda za regulisanje menstrualnog ciklusa koji su na prirodnoj bazi. Imajte na umu da sve ovo ne zamenjuje odlazak kod lekara i pridržavanje propisanog tretmana, već predstavlja dodatni način za postizanje hormonske ravnoteže i, posledično, regulisanje menstrualnog ciklusa.

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *